Αποστολή ελέγχων επίδοσης μαθητών και μαθητριών, και ενημέρωση από εκπαιδευτικούς.

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

σας ανακοινώνουμε ότι σήμερα Τετάρτη 10 Φεβρουαρίου 2021 το απόγευμα θα σας αποσταλούν στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο σας οι έλεγχοι επίδοσης των μαθητών και των μαθητριών μας.

Είναι αλήθεια πως οι συνθήκες έκτακτης ανάγκης υπό το κράτος των οποίων ζούμε, έχουν αλλάξει σε μεγάλο βαθμό τον τρόπο λειτουργίας του σχολείου. Στο συνολικό πρόγραμμα των μαθημάτων του Α τετραμήνου του σχολικού έτους 2020-2021 από τις 14 Σεπτεμβρίου 2020 έως τη λήξη του τετραμήνου 20 Ιανουαρίου 2021, περισσότερες από τις μισές ώρες διδασκαλίας (287 από τις 567) πραγματοποιήθηκαν εξ αποστάσεως μέσω των ψηφιακών τάξεων σύγχρονης και ασύγχρονης διδασκαλίας. Εύλογο λοιπόν είναι η αξιολόγηση της επίδοσης μαθητών και μαθητριών για το Α τετράμηνο να περιλαμβάνει σε μεγάλο βαθμό και την ανταπόκριση των μαθητών στο νέο τρόπο εξ αποστάσεως διδασκαλίας, την τακτική παρουσία τους στις ψηφιακές τάξεις, την εξοικείωση τους με τις ψηφιακές δεξιότητες, την ενεργό συμμετοχή τους στα εξ αποστάσεως μαθήματα του ημερησίου προγράμματος (webex) και την επιμέλειά τους όσον αφορά τις ασκήσεις και τις και εργασίες στην η- τάξη.

Λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών επίσης η ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων για την επίδοση μαθητών και μαθητριών, θα γίνει διαδικτυακά μέσω ψηφιακής τάξης κάθε εκπαιδευτικού (webex) μετά από αίτηση στην η-τάξη του ως εξής:

για την Α τάξη Τρίτη 16 Φεβρουαρίου 2021 από τις 11.00 μέχρι τις 14.00

για την Β και Γ τάξη την Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου 2021 από τις 11.00 μέχρι τις 14.00.

Τις ώρες αυτές δεν θα πραγματοποιηθούν μαθήματα.

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

ο έλεγχος επίδοσης Α τετραμήνου που διαμορφώθηκε κάτω από δύσκολες συνθήκες. Στόχος μας ήταν να μην διαταράξουμε την -έστω και επισφαλή- κανονικότητα της σχολικής ζωής: η ολοκλήρωση κάθε κύκλου της μαθησιακής διαδικασίας συντελείται με την αξιολόγησή της, με σκοπό πάντοτε την βελτίωση όλων μας. Το σχολείο δεν πρέπει να σταματήσει να λειτουργεί αποτελεσματικά κάτω και από τις πιο αντίξοες συνθήκες.

Σας ευχαριστούμε για τη συμπαράσταση που δείχνετε στο έργο μας

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και Διδασκουσών του 5ου Γυμνασίου Χαλκίδας

βαθμοι