Δράση του 5ου Γυμνασίου Χαλκίδας στα πλαίσια εκδήλωσης αλληλεγγύης προς τον συνάνθρωπο.

Το 5ο Γυμνάσιο Χαλκίδας, από το περσινό σχολικό έτος, ξεκίνησε συνεργασία με το 2ο Γυμνάσιο Αυλώνα με Λυκειακές Τάξεις που στεγάζεται στο Ειδικό Κατάστημα Κράτησης Νέων Αυλώνα και στα πλαίσια της έμπρακτης αλληλεγγύης προτίθεται να συγκεντρώσει είδη πρώτης ανάγκης για τη βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης των μαθητών που κρατούνται εκεί.

Τα είδη πρώτης ανάγκης που χρειάζονται άμεσα είναι:

Από 4/11 … 8/11/19

• Αθλητικά παπούτσια (Νο 40 έως 43)
  • Ρούχα (Medium, Large)

Από 11/11  15/11/19

• Κουβέρτες
  • Σεντόνια (μονά)
  • Μαξιλαροθήκες
  • Πετσέτες

Από 18/11  22/11/19

• Αφρόλουτρο
  • Σαμπουάν

Από 25/11  29/11/19

• Ρακέτες του Ping-pong με λάστιχο
  • Tηλεκάρτες (τους απαγορεύονται κινητά τηλέφωνα).

Ήδη έχουμε συνεισφέρει ως 5ο Γυμνάσιο με χρήματα που συγκέντρωσαν οι μαθητές από συγκεκριμένη δράση τους από την περσινή χρονιά (450 ευρώ) για την αγορά αθλητικού υλικού.

Όσοι συνάδελφοι και γονείς προτίθεστε να συνεισφέρετε σε αυτή την προσπάθεια, μπορείτε να επικοινωνήσετε με το 5ο Γυμνάσιο Χαλκίδας ώστε να συγκεντρωθεί το υλικό στον χώρο του σχολείου μας και να αποσταλεί μαζικά. Οι συνεισφορές σας θα γίνονται δεκτές καθημερινά από 13.00 - 14.00.

Έχει οριστεί επιτροπή καθηγητών και μαθητών για να επιτελέσει τον σκοπό αυτόν.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

Η Επιτροπή Αλληλεγγύης

Επικοινωνία: