Αγαπητοί μαθητές, μαθήτριες, γονείς και κηδεμόνες,

ο Σύλλογος Διδασκόντων και Διδασκουσών του 5ου Γυμνασίου Χαλκίδας συνεχίζει, στα πλαίσια των αποφάσεων του Υπουργείου Παιδείας και λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών, την προσπάθεια του να ενεργοποιήσει και να λειτουργήσει την εξ αποστάσεως διδασκαλία, η οποία δεν αποσκοπεί στο να υποκαταστήσει τη δια ζώσης εκπαίδευση, ούτε να καλύψει τη διδακτέα ύλη, αλλά αποτελεί το πλέον πρόσφορο εργαλείο για να διατηρήσουν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί μας την επαφή τους με την εκπαιδευτική διαδικασία στις παρούσες, έκτακτες συνθήκες.

Το σχολείο μας έχει ήδη ξεκινήσει εδώ και δυο εβδομάδες με επιτυχία την α-σύγχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία. Στην πλατφόρμα του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου η-ταξη 31 καθηγητές του σχολείου, προσφέρουν 109 μαθήματα σε όλα τα διδακτικά αντικείμενα, σε 250 εγγεγραμμένους μαθητές και μαθήτριες (τα προσφερόμενα μαθήματα μπορείτε να δείτε εδώ https://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=3243)

Από την Τρίτη 31 Μαρτίου 2020 και ώρα 12.00 το σχολείο μας ξεκινάει δοκιμαστικά την σύγχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία με δίωρο ημερήσιο πρόγραμμα που συνέταξε για αυτό το σκοπό σε τέσσερα διδακτικά αντικείμενα (Φιλολογικά - Γλώσσα, Μαθηματικά, Φυσικές Επιστήμες, Πληροφορική) Τα μαθήματα αυτά θα δίνονται τις ώρες 12.00-14.00 (η προτεινόμενη από το ΥΠΑΙΘ ζώνη για τα Γυμνάσια) και σύμφωνα με το αναρτημένο στην ιστοσελίδα μας εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα.

Για να δείτε το πρόγραμμα του τμήματός σας πατήστε στο τίτλο του τμήματος στο κεντρικό μενού (πριν τα μαθήματα) ή στους παρακάτω συνδέσμους:

Α1 - Α2 - Α3 - Α4 - Α5
Β1 - Β2 - Β3 - Β4 - Β5
Γ1 - Γ2 - Γ3 - Γ4 - Γ5

Κατά τη σύγχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία, ο εκπαιδευτικός μπορεί να μοιραστεί με τους μαθητές του αρχεία, παρουσιάσεις, την εικόνα της οθόνης του, στην οποία έχει τη δυνατότητα να σημειώσει κ.ά. Επιπλέον, μεταξύ άλλων, μπορεί να επιβάλει την ησυχία, να «κλειδώσει» την τάξη, να βγάλει κάποιον μαθητή εκτός. Οι μαθητές, από την πλευρά τους, μπορούν να λάβουν το λόγο, να υποβάλουν ερωτήματα, να στείλουν γραπτά μηνύματα στον/στην εκπαιδευτικό τους, να «δουν» τους συμμαθητές τους. Είναι μία πλήρως διαδραστική τάξη μεταξύ μαθητών και εκπαιδευτικού.

Σας καλούμε λοιπόν να ενημερωθείτε από την ιστοσελίδα του σχολείου για θέματα που αφορούν την ασφάλεια των προσωπικών σας δεδομένων (σας έχει ήδη σταλεί η σχετική ενημέρωση με προσωπικό e-mail). Η διεύθυνση του σχολείου θα σας αποστείλει επίσης στη διεύθυνση του ηλεκτρονικού σας ταχυδρομείου (email) τους υπερσυνδέσμους (link) των 4 εικονικών τάξεων των καθηγητών-καθηγητριών του τμήματος, για να συνδεθείτε και να παρακολουθήσετε το σχετικό μάθημα σύμφωνα με το αναρτημένο εβδομαδιαίο πρόγραμμα. Παρακαλούμε για λόγους ασφαλείας, οι υπερσύνδεσμοι να μην κοινοποιούνται στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Σημαντικό: Ακολουθώντας τον υπερσύνδεσμο, απλά εγκαθιστάτε στο κινητό ή τον υπολογιστή την εφαρμογή Cisco Web Meetings, χωρίς να φτιάξετε λογαριασμό, αφού δεν είναι αναγκαίος! Μόλις εγκαταστήσετε την εφαρμογή, μπορείτε να ξαναπατήσετε τον υπερσύνδεσμο (αν χρειαστεί) για να μπείτε κατευθείαν στην εικονική τάξη του καθηγητή σας.

Κάθε μαθητής και μαθήτρια οφείλει να είναι παρών ή παρούσα στην εικονική τάξη του 10 λεπτά πριν το μάθημα και να περιμένει να γίνει δεκτός ή δεκτή από τον καθηγητή ή την καθηγήτρια. Κανείς μαθητής ή μαθήτρια δεν θα γίνεται δεκτός ή δεκτή μετά την έναρξη του μαθήματος.

Ως γονείς, κηδεμόνες, μαθητές και μαθήτριες οφείλετε να ανταποκριθείτε σ αυτήν την προσπάθεια οπλισμένοι με υπομονή και επιμονή. Είναι αλήθεια ότι η πρόσβαση όλων μας στο Πανελληνιο Σχολικό Δίκτυο είναι πολύ δύσκολη έως και αδύνατη κάποιες ημέρες, διότι δεν υπάρχουν οι αναγκαίοι ψηφιακοί πόροι. Η χρόνια υποχρηματοδότηση της Δημόσιας Εκπαίδευσης (σταθερά κάτω από τον ευρωπαϊκό μέσο όρο) βρήκε το ελληνικό σχολείο απροετοίμαστο. Εμείς οι καθηγητές και οι καθηγήτριες του 5ου Γυμνασίου Χαλκίδας, είμαστε από την πρώτη στιγμή παρόντες και παρούσες, κάναμε, κάνουμε και θα κάνουμε το καθήκον μας. Ελπίζουμε κάτω από αυτές τις δύσκολες και πιεστικές συνθήκες ότι και η Πολιτεία θα μεριμνήσει για τις υποχρεώσεις της.

Συνημμένα:
Download this file (Συνολικό Τμημάτων.pdf)Πρόγραμμα 1ης εβδομάδας[Πρόγραμμα τμημάτων 1ης εβδομάδας ασύγχρονης διδασκαλίας]506 kB