Σημείο αναφοράς του σχολείου μας είναι η αίθουσα εκδηλώσεων, που οφείλει την ύπαρξή της στη συμμετοχή των μαθητών, των εκπαιδευτικών και των γονέων. Η αίθουσα εκδηλώσεων διαθέτει τον απαραίτητο εξοπλισμό - ηλεκτρονικούς υπολογιστές, σύνδεση στο internet, μηχανές προβολής (projectors), μικροφωνική και ηχητική εγκατάσταση, κλιματισμό - για τη διεξαγωγή σχολικών εορτών, συνεδριάσεων καθώς και ημερίδων που απευθυνονται σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς.

Το εργαστήριο πληροφορικής του 5ου Πρότυπου Γυμνασίου Χαλκίδας βρίσκεται στον 1ο όροφο στην αίθουσα Άρης Αράπογλου και είναι εξοπλισμένο με 14 υπολογιστές (clients) και 1 εξυπηρετητή (server). Το εργαστήριο διαθέτει επίσης διαδραστικό πίνακα έτσι ώστε η διδασκαλία να είναι πιο άμεση και διασκεδαστική για τους μαθητές. Το εργαστήριο χρησιμοποιείται  από τους μαθητές/μαθήτριες στο μάθημα της πληροφορικής και για την καλλιέργεια και ενίσχυση ψηφιακών δεξιοτήτων στα πλαίσια κάποιων ομίλων (ρομποτική, όμιλος αγγλικών, όμιλος Ιστορίας). Στην πλειονότητά τους τα τμήματα στο μάθημα της πληροφορικής αποτελούνται από το πολύ 12 μαθητές έτσι ώστε ο κάθε μαθητής να χρησιμοποιεί το δικό του Η/Υ.