Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, αγαπητοί μαθητές και αγαπητές μαθήτριες

Από 18 Μαΐου 2020 το σχολείο ξαναλειτουργεί στον πραγματικό του χώρο ενώ θα συνεχίσει, σε μικρότερο βαθμό βέβαια, να λειτουργεί και ψηφιακά. Στα πλαίσια του νέου σχεδίου λειτουργίας του σχολείου στην περίοδο της πανδημίας, και με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων και Διδασκουσών, όλες οι εργασίες, οι ασκήσεις και οι γραπτές σημειώσεις των μαθημάτων θα διανέμονται και θα εξετάζονται ανέπαφα από την ψηφιακή μας η-τάξη ώστε να αποφεύγεται κάθε πιθανή διασπορά του ιού. Για τον ίδιο λόγο δεν θα χρησιμοποιηθούν και οι εργαστηριακές αίθουσες Φυσικών Επιστημών και Πληροφορικής. Το μάθημα της Πληροφορικής θα συνεχίσει να γίνεται εξ αποστάσεως με σύγχρονη και ασύγχρονη διδασκαλία, σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα και για έναν επιπλέον λόγο: θα πρέπει το σχολείο να είναι έτοιμο να περάσει, αν αυτό χρειαστεί, σε μια νέα περίοδο ψηφιακής λειτουργίας.

Το σχολείο θα λειτουργεί στο χώρο του με τον μισό μαθητικό πληθυσμό κάθε μέρα εναλλάξ. Έχετε ήδη λάβει προσωπικό μήνυμα στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο όπου αναφέρονται οι ημέρες και οι ώρες που θα προσέρχεται το τμήμα που ανήκετε. Υπενθυμίζουμε ότι η ώρα προσέλευσης στο σχολείο και η ώρα αποχώρησης από το σχολείο για την Α τάξη του Γυμνασίου θα είναι 8.00 και 11.00 αντίστοιχα, για την Β τάξη του Γυμνασίου θα είναι 9.00 και 12.00 αντίστοιχα και για την Γ τάξη του Γυμνασίου θα είναι 10.00 και 13.00 αντίστοιχα. Γι όσους και όσες προσέρχονται στο σχολείο με συγκοινωνία, σας ενημερώνουμε ότι η Διευθυνση των ΚΤΕΛ έχει ενημερωθεί για τα νέα ωράρια λειτουργίας του σχολείου και θα προσαρμόσει ανάλογα τα δρομολόγια των λεωφορείων.

Το αναλυτικό πρόγραμμα του σχολείου για τις δύο (αντικριστές ως προς τη θέση των μαθημάτων στα δύο μισά κάθε τμήματος) εβδομάδες επισυνάπτεται σε αρχείο PDF παρακάτω. Επίσης, επισυνάπτονται και αναλυτικές οδηγίες για μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Για να δείτε το πρόγραμμα του τμήματός σας για την τρέχουσα εβδομάδα πατήστε στο τίτλο του τμήματος στο κεντρικό μενού (πριν τα μαθήματα) ή στους παρακάτω συνδέσμους:

Α1 - Α2 - Α3 - Α4 - Α5
Β1 - Β2 - Β3 - Β4 - Β5
Γ1 - Γ2 - Γ3 - Γ4 - Γ5

Παρακαλούμε να σεβαστείτε τα ωράρια που αναφέρονται παραπάνω και τις υποδείξεις των εκπαιδευτικών. Σας ενημερώνουμε ότι δεν θα επιτρέπεται η είσοδος στο σχολείο σε κανέναν τρίτο αλλά ούτε και σε μαθητές και μαθήτριες που καθυστερούν να προσέλθουν.

Συνημμένα:
Download this file (directions-for-students-and-teachers.pdf)Οδηγίες για εκπαιδευτικούς και μαθητές.pdf[Αναλυτικές οδηγίες για τον τρόπο λειτουργίας του σχολείου]4217 kB