Με την άφιξή τους οι μαθητές και οι μαθήτριες της τάξης, εισέρχονται στο προαύλιο με κάλυψη του προσώπου τους (μάσκες) και με προτροπή των εκπαιδευτικών που έχουν πρώτη ώρα μάθημα πηγαίνουν στο τμήμα τους που αριθμείται 1, 2, 3, 4, 5 στα αντίστοιχα παραλληλόγραμμα και κουκκίδες που βρίσκονται στο κεντρικό προαύλιο και τοποθετούνται στα σεσημασμένα τετράγωνα ή κουκκίδες ώστε να τηρούνται οι ενδεικνυόμενες αποστάσεις.

Ενημερώνουμε τους μαθητές και τις μαθήτριες ότι αυτές είναι οι αποστάσεις που οφείλουν να τηρούν μεταξύ τους καθόλη τη διάρκεια της παραμονής τους στο σχολείο.

Στις θέσεις αυτές (σε σεσημασμένα για κάθε τμήμα παραλληλόγραμμα και κουκκίδες) οι καθηγητές και οι καθηγήτριες της πρώτης ώρας σημειώνουν ονομαστικά τις απουσίες στο ημερήσιο δελτίο προσέλευσης στη σχετική κατάσταση και το παραδίδουν στη διεύθυνση. Μετά το πέρας της διαδικασίας αυτής οι μαθητές και οι μαθήτριες οδηγούνται από τον ή την εκπαιδευτικό στην αίθουσα διδασκαλίας τηρώντας πάντα τις αποστάσεις.

Στους χώρους του σχολείου κυκλοφορούν πάντα με την επίβλεψη των εκπαιδευτικών.