Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

σήμερα Τρίτη 29 Σεπτεμβρίου 2020 το πρωί, οι μαθητές και οι μαθήτριες προέβησαν σε ψηφοφορία για τη συνέχιση των κινητοποιήσεών τους και κατέληξαν σε ψήφισμα, το οποίο μαζί με τις υπογραφές μαθητών και μαθητριών, ανέλαβαν να το καταθέσουν εκπρόσωποι του δεκαπενταμελούς, συνοδεία του Διευθυντή του 5ου Γυμνασίου Χαλκίδας, στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Εύβοιας.

Ο κ Διευθυντής Δευτεροβάθμιας μας δέχθηκε, συνεχάρη τους εκπροσώπους των μαθητών και μαθητριών για την υπευθυνότητά τους και δεσμεύτηκε να διαβιβάσει τα αιτήματά τους στο Υπουργείο Παιδείας, ενώ ο Διευθυντής του 5ου Γυμνασίου δήλωσε ενώπιον του Διευθυντή Δευτεροβάθμιας ότι αναγνωρίζει μεν το δίκαιο των αιτημάτων τους, αλλά ως Διευθυντής, εκ του νόμου, προτίθεται να προβεί σε κάθε νόμιμη ενέργεια ώστε ο χώρος του σχολείου να μείνει ανοιχτός για τους εργαζόμενους εκπαιδευτικούς και για όποιον μαθητή ή μαθήτρια επιθυμεί να παρακολουθήσει τα μαθήματά του. Δήλωσε επίσης ότι εάν οι μαθητές και οι μαθήτριες επιθυμούν να συνεχίσουν τον δίκαιο αγώνα τους μπορούν να προβούν σε οποιαδήποτε άλλης μορφής κινητοποίηση που δεν παρακωλύει τη τυπική λειτουργία του σχολείου.
Με την επιστροφή στο σχολείο, στις 12 π.μ, μετά από διαλογική συζήτηση οι μαθητές και οι μαθήτριες άνοιξαν τις πόρτες του 5ου Γυμνασίου Χαλκίδας και το παρέδωσαν στη διεύθυνση χωρίς φθορές ή καταστροφές ώστε από την Τετάρτη 30 Σεπτεμβρίου 2020, να ξαναρχίσουν κανονικά τα μαθήματα.

χάρη στην υπευθυνότητα των μαθητών και μαθητριών του σχολείου και βέβαια στη δική σας παιδαγωγική συμβολή, οι μαθητές και οι μαθήτριες, δίχως να παραιτηθούν από τα δίκαια αιτήματά τους, επιστρέφουν από αύριο στον κανονικό ρυθμό του σχολείου. Ως αναγνώριση του δικαίου των αιτημάτων τους, επετράπη από τη διεύθυνση να αναρτήσουν το πανό με το σύνθημα ¨Σωστή παιδεία ασφάλεια και υγεία? σε ορατό σημείο εντός του προαυλίου.

η φετινή χρονιά θα είναι πολύ δύσκολη για όλους μας. Έχουμε ανάγκη τη στήριξη που παρέχει η εκπαίδευση. Γιατί ένα ανοιχτό σχολείο αποτελεί χώρο διασταύρωσης ιδεών και γνώσης, υπευθυνότητας και δράσης και μας επιτρέπει να αναπτύξουμε μιαν εξόχως παρηγορητική σκέψη: προετοιμάζουμε όλοι μας, μεθοδικά και παρά τις δυσκολίες, μια γενιά που είναι προορισμένη να ζήσει καλύτερα από μας και να μας προσφέρει καλύτερες μέρες.

Ο Διευθυντής του 5ου Γυμνασίου Χαλκίδας,

ektos2.1