Την Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου 2020, τη 2η διδακτική ώρα, θα γίνει η Εορτή των Χριστουγέννων από τις 9.00 έως την 10.30 ανά τμήμα.Τη γιορτή θα συντονίσουν όσοι και όσες εκπαιδευτικοί έχουν μάθημα την 2η ώρα σε συνεργασία με το τμήμα τους. Εκτός από τους μαθητές και τις μαθήτριες του τμήματος μπορούν να παρευρίσκονται και προσκεκλημμένοι καθηγητές και καθηγήτριες αλλά και κηδεμόνες εάν το επιθυμούν. Οι καθηγήτριες Διαλεχτή Μανώλη, Ευρώπη Ευαγγελοπούλου και Ιωάννα Ηλιοπούλου έχουν ήδη ετοιμάσει το σχετικό υλικό σε ανοιχτό μάθημα στην η-ταξη το οποίο μπορείτε να επισκεφθείτε  https://eclass.sch.gr/courses/1201041434/

Την Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου 2020 δεν θα γίνουν μαθήματα και από την ημέρα αυτή και μέχρι την επανέναρξη των μαθημάτων όλες οι οθόνες και οι πλατφόρμες διδασκαλίας του ΠΣΔ (η-τάξη, webex) του σχολείου μας θα σιγήσουν και θα σβήσουν για δεκαπέντε μέρες.

Αυτή τη δύσκολη χρονιά, ας προσπαθήσουμε να μην φορτώσουμε τους μαθητές και τις μαθήτριες με εργασίες και σχολικά διαβάσματα κατά τη διάρκεια των διακοπών. Ας τους προτείνουμε βιβλία, μουσικές, χειροτεχνίες, κατασκευές, ποικίλες δραστηριότητες όπως φύτεμα, μαγείρεμα, κέντημα, πλέξιμο, διαδρομές για σύντομες βόλτες, ότι απασχολεί δηλαδή τα χέρια τους και τα πόδια τους, ότι ξυπνάει το μυαλό και το σώμα ενός εφήβου και μιας έφηβης, μακριά από  υπολογιστές, οθόνες και κινητά ακολουθώντας πάντοτε όλα τα μέτρα προστασίας στα οποία μας υποχρεώνει η πανδημία.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και Διδασκουσών και ο Διευθυντής σας ευχαριστούν για τη γόνιμη συνεργασία το 2020 και σας εύχονται καλές γιορτές και χαρούμενο το 2021.

Theodoros Poulakis 1000x675

Θεόδωρος Πουλάκης, "Η γέννηση του Χριστού", 1675