Την Παρασκευή 29 Ιανουαρίου 2021, τη 2η διδακτική ώρα, τα μαθήματα θα ξεκινήσουν με την Εορτή των Τριών Ιεραρχών στις 9.00 π.μ. ανά τμήμα. Την εορτή θα συντονίσουν όσοι και όσες εκπαιδευτικοί έχουν μάθημα την 2η ώρα σε συνεργασία με το τμήμα τους. Εκτός από τους μαθητές και τις μαθήτριες του τμήματος μπορούν να παρευρίσκονται και προσκεκλημένοι καθηγητές και καθηγήτριες αλλά και κηδεμόνες εάν το επιθυμούν. Οι καθηγήτριες Διαλεχτή Μανώλη και Μαρία Θεοδωροπούλου έχουν ήδη ετοιμάσει το σχετικό υλικό σε ανοιχτό μάθημα στην η-ταξη το οποίο μπορείτε να επισκεφθείτε εδώ https://eclass.sch.gr/courses/1201041438/ Μετά το πέρας της εορτής το ημερήσιο εξ αποστάσεως ωρολόγιο πρόγραμμα θα συνεχισθεί κανονικά μέχρι και την 7η ώρα.

όπως έχετε όλοι πληροφορηθεί από Δευτέρα 1η Φεβρουαρίου 2021 και παρά τις δυσκολίες, εμείς οι εκπαιδευτικοί θα έχουμε τη μεγάλη χαρά να βρεθούμε στο χώρο της κοινής μας ζωής, στο σχολείο, και να κοιταχτούμε με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας ξανά στα μάτια. Θέλουμε να γνωρίζετε πως κάναμε και θα κάνουμε ό τι είναι δυνατό για την υγειονομική ασφάλεια των μαθητών και των μαθητριών μας παρά τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε όλοι μας.

Το πλαίσιο ασφαλείας με το οποίο λειτουργούμε από την έναρξή του σχολικού έτους και έχει ως στόχο να θωρακίσει το σχολείο στον μέγιστο δυνατό βαθμό, θα συνεχίσει να εφαρμόζεται και να βελτιώνεται συνεχώς. Το σχολείο ωστόσο είναι οργανικό κομμάτι της κοινωνίας και δεν μπορεί να αποκοπεί από αυτήν. Για το λόγο αυτό πρέπει να είμαστε σε εγρήγορση για κάθε πιθανό ενδεχόμενο.

Υπενθυμίζουμε ότι οι μαθητές και οι μαθήτριες κάθε τάξης θα προαυλίζονται σε διαφορετικό χώρο και η προσέλευσή τους στο σχολείο θα γίνεται και πάλι σε διαφορετική ώρα για κάθε τάξη, σύμφωνα με το κλιμακωτό ωράριο λειτουργίας ασφαλείας του σχολείου μας, το οποίο συνεχίζει να είναι και το καθημερινό ωράριο λειτουργίας. Έτσι η Α Γυμνασίου θα προσέρχεται στις 8.10 και θα αποχωρεί στις 13.10, η Β΄ Γυμνασίου θα προσέρχεται στις 8.40 και θα αποχωρεί στις 13.40 και η Γ΄ Γυμνασίου θα προσέρχεται στις 9.10 και θα αποχωρεί στις 14.10. Το συνολικό εβδομαδιαίο πρόγραμμα θα ανακοινωθεί την Παρασκευή 29-01-2021.

Όλοι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί θα φοράνε μάσκα και θα φέρουν μαζί τους ειδική αεροστεγή σακούλα όπου θα τοποθετούν προσεκτικά τη μάσκα όταν την αφαιρούν μετά από οδηγία των εκπαιδευτικών και εφόσον τηρείται η ενδεικνυόμενη απόσταση των δύο μέτρων. Θα φέρουν μαζί τους αντισηπτικό, ένα μπουκάλι νερό και φαγητό εάν το επιθυμούν. Ενημερώνουμε ότι το κυλικείο θα λειτουργεί σύμφωνα με το πλαίσιο ασφαλούς λειτουργίας.Όλοι οι μαθητές θα έρθουν με τα σακίδιά τους και τα σύνεργα γραφής τους τα οποία θα χρησιμοποιούν αποκλειστικά οι ίδιοι.

Μην ξεχνάτε να επισκέπτεσθε καθημερινά τις ανακοινώσεις μας στην ιστοσελίδα του σχολείου. Το σχολείο μας κάνει ότι είναι δυνατόν να διαφυλάξει την παιδαγωγική του λειτουργία σε δύσκολο υγειονομικό καθεστώς. Σε κάθε περίπτωση εάν έχετε παρατηρήσει κάτι το οποίο μπορεί να βελτιωθεί με τη βοήθειά σας, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με το σχολείο μας στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο (e-mail): Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Σας ευχαριστούμε

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων και Διδασκουσών του 5ου Γυμνασίου Χαλκίδας

μιχαηλ δαμασκηνός 1530 1592

"Οι Τρεις Ιεράρχες" Ποίημα Μιχαήλου Δαμασκηνού (1530-1592)