Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Την Παρασκευή 14 Μαΐου κάθε τμήμα μετά τους Αγώνες Επιχειρηματολογίας, με ψηφοφορία, ονοματοθέτησε την αίθουσα του. Την επόμενη εβδομάδα θα τοποθετηθούν σε κάθε αίθουσα πινακίδες ''οδικής σήμανσης'' με τα ονόματα. Η διαδικασία των αγώνων ήταν ουσιώδης και τα αποτελέσματά της σημαντικά και σημαίνοντα. Σημαντικά, επειδή δόθηκαν ονομασίες στις αίθουσες του Προτύπου πια Γυμνασίου και σημαίνοντα διότι τα ονόματα αυτά θα παραμείνουν ως διαρκής υπόμνηση στους μέλλοντες μαθητές και μαθήτριες ότι σ αυτές τις αίθουσες περάσανε κάποτε κάποιοι άλλοι -με τον δικό τους υπέροχο τρόπο- "άριστοι".

Τις τρεις εβδομάδες που απομένουν, μέχρι την επίσημη παρουσίαση της δράσης Δρόμοι της Ιστορίας την Παρασκευή 4 Ιουνίου 2021 ώρα 18.00 μ.μ., η μουσικός κ. Δάφνη Ζουρνατζή θα διδάξει σε όλες οι τάξεις το ποίημα του Οδυσσέα Ελύτη “Όμορφη και παράξενη πατρίδα” σε μελοποίηση Δ. Λάγιου https://youtu.be/MKDrDnkmwu0, ενώ οι συνάδελφοι και συναδέλφισσες φιλόλογοι θα το διδάξουν στα τμήματά τους, συνδέοντάς το με τους Δρόμους της Ιστορίας. Το τραγούδι θα το τραγουδήσει ομάδα μαθητών - μαθητριών στην παρουσίαση της 4ης Ιουνίου. Άλλη ομάδα μαθητών και μαθητριών με συντονίστριες την κ. Μανώλη και την κ.Θεοδωροπούλου θα προσπαθήσει να το τραγουδήσει στη νοηματική γλώσσα. Ο Αρχιμανδρίτης κ. Ιωάννης Καραμούζης, Γραμματεύς παρά τω Αρχιγραμματεί της Ιεράς Συνόδου, θα διδάξει στους μαθητές και τις μαθήτριες το τραγούδι στη νοηματική.

Σας καλούμε να συμμετάσχετε κι εσείς στην ολοκλήρωση του προγράμματος μέχρι την παρουσίαση του, ενθαρρύνοντας τα τέκνα σας και συμμετέχοντας κι εσείς οι ίδιοι ενεργά στην 2η Προγραμματισμένη συνάντηση γονέων και κηδεμόνων για τη Δράση “Δρόμοι της Ιστορίας” που θα γίνει την Τετάρτη 19 Μαίου 2021, ώρα 19.00 στην ψηφιακή τάξη του Διευθυντή: https://minedu-secondary.webex.com/meet/katsanosioannis

Συνημμένο θα βρείτε επίσης τον προγραμματισμό

Η ενεργός συμβολή σας στο έργο του σχολείου είναι πολύ σημαντική.

Σας περιμένουμε.

Ο Διευθυντής του 5ου Γυμνασίου Χαλκίδας